En
تاریخ : سه شنبه 12 شهريور 1398
کد 5195

جلوگیری از قاچاق دام نظارت و توجه مسئولین شهر قدس را می طلبد

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قدس گفت: با توجه به اهمیت رعایت بهداشت، جلوگیری از بروز بیماری های مشترک بین انسان و دام و پیشیگری از قاچاق دام لازم است دستگاه های اجرایی به صورت جدی به این مسئله رسیدگی کنند.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان قدس؛داوود کاظمی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قدس اظهار داشت: یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸، محموله ای که از استان لرستان، شهرستان دلفان به منظور کشتار به مقصد استان تهران، شهرستان شهریار که دارای گواهی بهداشتی قرنطینه ای حمل خروجی داخلی بود، به صورت شبانه به منظور فروش در شهرستان قدس تخلیه می شود.
وی افزود: این محموله حاوی حدود ۴۰۰ راس دام سبک بوده و در جایگاه فاقد مجوزهای قانونی لازم جهت فروش ویژه ایام محرم در نزدیک ترین محل به مناطق مسکونی و اداری در مرکز شهر در حال عرضه و فعالیت است و این محل هیچ گونه شرایط و کنترلی بر سلامت دام نداشته و فاقد حداقل استانداردهای مورد نیاز برای عرضه و کشتار دام است.
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قدس بیان داشت: این درحالی است که جایگاه مناسبی برای عرضه و کشتار بهداشتی دام برای ماه محرم توسط اداره دامپزشکی معرفی شده است اما دام ها به صورت شبانه بدون حضور دستگاه اجرایی مربوطه در محل دیگر تخلیه می شود.
کاظمی گفت: با توجه به اهمیت رعایت بهداشت، حفظ سلامتی انسان و دام و جلوگیری از بروز بیماری های مشترک و برخورد با تخلف صورت گرفته، موضوعاتی در این ماجرا وجود دارد که مانع از اقدام قانونی دستگاه های اجرایی شده و با توجه به اینکه دام ها معاینه بهداشتی شده و دارای پلاک هستند، احتمال قاچاق دام بسیار بالا بوده و لازم است به صورت جدی مسئولین به این مسئله رسیدگی کنند.
وی ادامه داد: اداره دامپزشکی دستگاه نظارتی بوده و مسوولیت پیشگیری از بروز بیماری های مشترک میان انسان و دام را دارد و به همین منظور جایگاه هایی با رعایت استانداردهای نسبی جهت عرضه دام می بایست احداث شود و مسئولیت این امر با شهرداری است تا به صورت متمرکز محلی برای نگهداری دام ها با ارائه نقشه دامپزشکی احداث شود.
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان قدس خاطرنشان کرد: جهت ساماندهی چوبداران، کنترل سلامت دام و جلوگیری از انتشار آلودگی، درخواست ها و پیگیری‌های مکرری با فرمانداری قدس صورت گرفت تا محل مناسب برای عرضه دام سالم در عید قربان و ماه محرم در نظر گرفته شود.
کاظمی اقدم گفت: استقرار جایگاه مناسب برای عرضه دام بهداشتی برعهده شهرداری است و این خدمات دهی که ارتباط مستقیم به سلامت شهروندان دارد، انجام نشده است و دلیل آن را بودجه کم گزارش داده و درخواست کرده اند که این کار توسط بخش خصوصی که چوبداران هستند انجام شود.
وی ادامه داد: در همین راستا محلی به عنوان جایگاه عرضه و ذبح بهداشتی دام پیشنهاد شده که مورد تایید دستگاه ها می باشد و بنابراین کلیه دام ها برای عرضه تحت نظارت بهداشتی در منطقه می بایست تجمیع شوند.
رئیس اداره دامپزشکی تاکید کرد: نباید از توجه به عوامل زیان آور در سلامتی شهروندان چشم پوشی کرد چرا که با شیوع بیماری های مشترک میان دام و انسان مشکلات جدی تر، پرهزینه تر و حتی غیرقابل جبران بوجود می آید که می تواند منجر به مرگ انسان شود و بنابراین برای صیانت از سلامتی عموم مردم لازم است تمام دستگاه ها با هم مشارکت داشته باشند.

  • نوشته شده
  • در سه شنبه 12 شهريور 1398
  • توسط روابط عمومی فرمانداری قدس
  • تعداد بازدید 7